Ať už bylinky pěstujete doma, nebo venku na zahradě je několik pravidel, které pokud budete dodržovat, pak se Vašim bylinkám bude dařit. Máme pro Vás několik rad a tipů, které rostlinkám prospívají, nebo jim naopak uškodí a Vy se jim raději vyhýbejte. A pro zpracování bylinek máme i pár způsobů jak na to.
Pěstování
Postavte je na světlé místo
Mnoho bylinek si můžete vypěstovat sami už ze semínka i na okenním parapetu. Začít můžete už na jaře. Nejlépe se jim daří na světlém parapetu, za oknem, které je orientované na jižní stranu. Ideální teplota je okolo 20 stupňů. Při velmi slunečných a parných dnech je raději trochu přistiňte, aby slunce nespálilo rostlinku. Nenechávejte je však zastíněné dlouhodobě, v temnu by Vám totiž ani semínka nemuseli vyklíčit a mladé rostlinky se pak snaží vytáhnout ke světlu za sluníčkem a jsou pak velmi vysoké a málo listnaté. I rostlinky pěstované venku potřebují být spíše na slunečnějším stanovišti.
Správně vybrané sazeničky
Pokud se Vám nechce pěstovat bylinky přímo ze semínka, nebo se Vám to prostě nedaří a chcete si koupit už větší sazeničku, pak vybírejte důkladně. Raději zajděte do kvalitního zahradnictví, ušetříte si tak většinou zklamání, peníze a čas. Ne vždy totiž sazenice budou vhodné a nemusí se vůbec přijmout. Nevíte, jak by měli vypadat správné sazeničky, které si máte koupit? Stačí si pořádně prohlédnout spodní strany lístků, které mohou skrývat škůdce, či choroby, když opatrně vyndáte rostlinku z květináče, pak kořeny by měli být dobře rozvinuté, obvykle by konce kořínků měli mít bílou barvu. Pokud ovšem kořeny zabírají celý obsah květináče a je v nich málo zeminy, pak už jsou takto dlouhou dobu a bude pro ně mnohem těžší se po přesazení na záhon, nebo do truhlíčku přijmout. Pokud nemáte v plánu si pořídit pouze jednoletou rostlinku, pak se zajímejte, zda jsou to odrůdy odolné vůči mrazu. Některých rostlin totiž existují mnohé typy, z nichž některé jsou mrazuvzdorné a jiné ne. Takto je to například s levandulí, které se prodává několik druhů, ale jen některé přežijí zimu. Větší polokeříky by také neměly mít velmi dřevnaté stonky, protože pak už porostou dál jen velmi pomalu.
Připravte si předem půdu
Pro správný vývoj bylinek je třeba dobře zpracovaná prokypřená půda. Především těžké a hutné půdy mohou představovat velký problém. Pomoci jí můžete jedině dostatečným zrýpáním, tak že ji pořádně načechráte a prokysličíte tak i dolní vrstvy zeminy. Předtím, než budete bylinky vysazovat je potřeba zeminu ještě urovnat hráběmi. Vhodné je i přidat hnojivo z kompostu.
Odstupy mezi jednotlivými bylinkami
Velké množství bylinek se vysazuje přímo ze semínka už na záhony. Pokud semínka nasypete příliš blízko, pak jim neposkytnete dostatečný prostor a škodí si navzájem, stíní si a nedaří se jim. Proto jsou na sáčcích se semeny doporučené, jak velké rozestupy mají být mezi jednotlivými rostlinkami už při výsevu. Pokud už jste semena vyseli blízko sebe, můžete probrat jednotlivé řádky a protřídit a odstranit přebytečné rostlinky.
Dávejte stejně náročné rostlinky k sobě
Když vysazujete rostlinky na záhonky i do truhlíků, dbejte na to, abyste dávali k sobě vždy ty, které mají stejně, nebo alespoň přibližně podobné nároky k životu. Porovnávejte délku jejich života i jak velkou a jak častou potřebují zálivku. Ta je nejčastější problém, neboť některé rostliny, především ty, které pocházejí ze středomoří, jako jsou třeba levandule a šalvěj, chtějí menší zálivku a na přelití jsou velmi háklivé. Naopak třeba máta peprná potřebuje zálivku častější. Máta je dokonce rostlinka, která dokáže své sousedy utlačit a umořit je tak. Podobně je na tom i kostival a některé další. Lehkým řešením, pokud je chcete usadit do záhonků je zasadit je nejprve do květináře, či větší nádoby a teprve poté je na záhon umístit.
Nezalévejte příliš studenou vodou
Ačkoliv se Vám může na první pohled zdát kropení hadicí z vodovodního řadu nebo ze studny zahrady jako pohodlné, pro rostlinky to není vhodné. Studená voda, a to především v horkých letních dnech způsobí rostlinkám teplotní šok. Mnohem příznivější variantou je zálivka nachytanou dešťovou vodou, která je před slunečním zářením skrytá v zakrytých sudech.
Čas na zálivku
Pro dobrý růst je nutné volit nejen správnou vodu, ale i čas. Je to podobné jako se zavlažováním trávníku. V létě, když teploty stoupají nad 20 stupňů, musíte být velmi opatrní. V tuto dobu je lepší zalévat buď časně ráno, či déle večer, voda se totiž nevypařuje tak rychle, jako například přes poledne a dostane se až hluboko ke kořenům. Pozor si dávejte na zalévání přes listy a už vůbec je nekropte úmyslně. Voda na listech působí jako lupa a sluneční paprsky mohou rostlinku spálit. Přes noc navíc pokud by listy neuschly, mohou je napadnout houbové choroby. Na jaře a na podzim stačí rostlinkám menší zálivka. Zalévejte hlavně, když listy začnou povadle viset dolů.
Zničte plevel
Pokud máte mezi bylinkami plevel, rozhodně se jej zbavte. Plevel totiž může pracně vypěstované bylinky umořit. Proti plevelu existuje řada postřiků, ale zamořit si bylinky chemií není zrovna vhodné. Proto je jen jedno východisko a to nasadit rukavice, vzít do ruky motyčku a pustit se do práce. Okopaná a prokypřená půda navíc působí na bylinky blahodárně a déle udrží vodu.
Zpracování
Vína
Připravují se tak, že příslušné bylinky dáme přímo do vína louhovat. Použít můžeme jak červené, tak i bílé vína. Přibližně po 7 dnech louhování se bylinky z vína vyndají a víno se scedí. Dávkování je po 50 ml až 100 ml v intervalu 2 krát až 3 krát za den. Výhodou tohoto užívání je rychlý nástup účinku zajištěný dobrým vstřebáváním. Pokud použijete k louhování červené víno, pak odrůda není důležitá, ale u bílého vína je nejvhodnější použít odrůdu ryzlink.
Obklady
Příprava je velmi snadné, stačí namočit látku do čaje, odvaru, nebo výluhu z bylin. Pak už jen stačí obklad přiložit na postižené místo. Můžete také přiložit na příslušné místo přímo naklepané, nebo nasekaná důkladně omyté bylinky, či si zhotovit obklad z husté kašovité hmoty, kdy do jemně nasekaných, nebo namletých bylin přidáte mouku, či škrob.
Mastičky
Do rozpuštěného masťového základu, nejčastěji vepřového vyškvařeného sádla, bez jakýchkoliv dalších přísad, jako je sůl, či kmín, přidáte jemně namleté bylinky a necháte macerovat do druhého dne, kdy mast znovu rozehřejeme a přes plátýnko přecedíme do kelímků a necháme vychladnout a ztuhnout.
Koupele
Do látkového sáčku vložíte bylinky a ponoříte je do napuštěné vany. Voda by měla mít teplotu mezi 35 až 38 stupni a celá koupel by neměla trvat déle než 30 minut. Při koupelích tělo vstřebává účinky bylinek celou svou plochou a působí velmi rychle.
Podle starého přísloví prý není na světě bylina, která by na něco nebyla, a proto si bylinky pěstujte a užijte.
Doporučujeme:Výkup zemědělské půdy na pozemkyafarmy.cz
Vybavení obchodů
České krepové povlečení
České sedací soupravy
Mezonitě
Amalgám a jeho vlastnosti